Rôzne

Záujem o očkovanie proti chrípke klesá. Môže za to vraj aj negatívna publicita

Záujem Slovákov o očkovanie proti chrípke už niekoľko rokov klesá, hoci v posledných rokoch bolo u nás vyše tisícky vážnych prípadov. Aj fatálnych.

Ilustračný obrázok k článku Záujem o očkovanie proti chrípke klesá. Môže za to vraj aj negatívna publicita
Zdroj: TASR

„V uplynulej sezóne sa proti chrípke nechalo očkovať len 4,5 percenta obyvateľov a Slovensko tak naďalej zostáva na chvoste spomedzi krajín Európskej únie,“ hovorí docentka Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS. Na situáciu dnes odborníci upozornili aj poslancov Národnej rady (NR) SR.

"Verím, že aj v súčinnosti s poslancami sa podarí do budúcnosti pripravovať kroky, ktoré priblížia Slovensko k dosiahnutiu stanoveného cieľa v zaočkovanosti proti chrípke na úrovni 30 percent,“ povedal šéf parlamentného zdravotníckeho výboru Štefan Zelník (SNS).

Komu vakcínu preplatia?

Zdravotné poisťovne musia zo zákona očkovanie preplatiť deťom od troch do 12 rokov, ľudom starším ako 59 rokov a dispenzarizovaným pacientom s niektorými závažnými chronickými ochoreniami.

Poisťovne však preplatia vakcíny v rámci benefitov pre poistencov aj nad rámec povinností. „Všeobecná zdravotná poisťovňa hradí vakcínu proti chrípke všetkým poistencom, ktorí prejavia záujem o očkovanie,“ povedala jej hovorkyňa Petra Balážová.

Za očkovanie neplatia ani poistenci súkromných zdravotných poisťovní. „Vakcínu proti chrípke hradíme v plnej výške, a to počas chrípkovej sezóny, teda od začiatku októbra do konca februára. Naši poistenci za vakcínu nič nedoplácajú,“ uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský. Rovnako je to aj v Union zdravotnej poisťovni. Dve vakcíny prepláca všetkým, rovnako aj ich podanie v ambulancii lekára.

Zdroj: TASR

Kto by sa mal očkovať?

Aby vyjadril svoj postoj, nechal sa dnes proti chrípke zaočkovať. Očkuje sa aj poslankyňa Jana Cigániková (SaS). Rodičov, ktorí sa vakcinácie boja, chápe. Namiesto príkazov, im treba podľa jej slov veci vysvetliť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent a Slovensko sa zaviazalo dosiahnuť tento cieľ do roku 2017.

Očkovanie proti chrípke WHO odporúča predovšetkým pre tehotné ženy bez ohľadu na mesiac tehotenstva, deti vo veku od šesť mesiacov do päť rokov, osoby 65-ročné a staršie, osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami a zdravotníckych pracovníkov.

Čítajte aj: Epidemiológovia varujú: Na túto chorobu antibiotiká nezaberú, pomôže očkovanie

„Negatívna publicita, ktorá sa s očkovaním v posledných rokoch spája, šírenie konšpiračných teórií v kombinácii so slabou výchovou a nedostatočnou komunikáciou o benefitoch očkovania, sú hlavnou príčinou nízkej miery zaočkovanosti proti chrípke na Slovensku,“ uviedol Pavol Šimurka, primár a prednosta Kliniky pediatrie a neonatológie Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Chrípka zabíja

Chrípka je akútne infekčné ochorenie vyvolané vírusom chrípky. V posledných piatich rokoch bolo na Slovensku hlásených viac ako 1200 veľmi ťažkých priebehov ochorení na chrípku, z nich 195 osôb zomrelo.

Chrípka však zabíja aj nepriamo, tým, že zhorší priebeh základného ochorenia, na ktoré potom pacient zomiera. Odhaduje sa, že ročne následkom chrípky zomrie na Slovensku približne 1000 ľudí.

Čítajte aj: Chrípka miluje aj podávanie rúk a jednorazové vreckovky. Vlani choroba zabíjala

Na chrípku je možné sa pripraviť. „Mnohí ľudia používajú nešpecifické preventívne opatrenia, ktoré môžu znížiť riziko nákazy vírusom chrípky. Ide napríklad o zvýšený prísun vitamínov, dodržiavanie správnej životosprávy a podobne. Jedinou preukázateľne účinnou prevenciou chrípky je očkovanie,“ zhrnula docentka Krištúfková.

Podpora očkovania je aj s ohľadom na súčasný trend antivakcinačných kampaní jednou z nosných tém Predsedníctva SR v Rade EÚ.

Ilustračné foto, TASR

Chrípka
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie