Rôzne

Zdravotné poisťovne začali s posielaním doplatkov. Ako sa k peniazom dostanete?

Zdravotné poisťovne opäť vracajú poistencom v rámci ochranného limitu na doplatky za lieky státisíce eur.

Ilustračný obrázok k článku Zdravotné poisťovne začali s posielaním doplatkov. Ako sa k peniazom dostanete?
Zdroj: TASR

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) aj Dôvera už peniaze posielajú naspäť desaťtisícom ľudí. Poistenci ich dostanú automaticky na účet alebo poukážkou, nie je potrebné o ne žiadať.

PREČÍTAJTE SI: Boj poisťovní (1.): Všeobecná zdravotná poisťovňa láka na prevenciu aj dovolenkou

Doplatky v hodnote takmer dvoch miliónov

„Všeobecná zdravotná poisťovňa vráti doplatky za lieky 112.819 poistencom, ktorí spĺňajú zákonom stanovené kritériá, v sume 1.863.651 eur," uviedla jej hovorkyňa Petra Balážová. Najviac za druhý kvartál vracia tým, ktorých sa týka limit spoluúčasti do 25 eur. Ide o vyše 96.000 dôchodcov, invalidných dôchodcov a ťažko zdravotne postihnutých. Posiela im viac ako 1,6 milióna eur.

„Najvyššia suma, ktorú VšZP uhradí poistencovi s limitom spoluúčasti nula eur, je po zaokrúhlení 67 eur, s limitom spoluúčasti osem eur je 132 eur a s limitom spoluúčasti 25 eur je 658 eur," priblížila ďalej Balážová.

PREČÍTAJTE SI: Boj poisťovní (2.): Dôvera ponúka bezpečné lieky, lekára na telefón i výhody bežcom

V prípade Dôvery ide o takmer 32.000 poistencov a o sumu 521.000 eur. „Z celkového počtu poistencov, ktorí majú na vrátenie doplatku nárok, je 13.365 dôchodcov, 9810 držiteľov preukazu ZŤP, 8590 detí do šesť rokov veku a 219 detí do šesť rokov veku so zdravotným postihnutím," povedal PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Z celkovej sumy vracia takmer 201.000 eur dôchodcom, 181.000 eur držiteľom preukazu ZŤP, 138.000 eur deťom do šesť rokov veku a 2200 eur deťom do šesť rokov veku so zdravotným postihnutím. Dôvera najviac vracia 62-ročnej zdravotne ťažko postihnutej žene, a to 695 eur.

PREČÍTAJTE SI: Boj poisťovní (3.): Union sa zameriava na prevenciu a ponúka i pôrodné asistentky

Dôležité informácie

Viacerým dôchodcom a ťažko zdravotne postihnutým vracajú poisťovne peniaze za lieky od roku 2011. Každý kvartál im pošlú naspäť doplatky, ktoré presiahnu ochranný limit. Ten sa u starobných dôchodcov vlani znížil zo 45 na 25 eur, u invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ZŤP z 30 na 25 eur. V prípade dôchodcov sa limit po novom týka všetkých bez ohľadu na výšku dôchodku. U detí je limit vo výške osem eur, nulový je u zdravotne ťažko postihnutých detí.

Ochranný limit sa vzťahuje na všetky lieky, ktorých úhradu čiastočne hradí poisťovňa. Treba však pamätať na to, že do limitu sa započítava doplatok za najlacnejšiu verziu lieku na trhu. Pacienti pre to, aby získali peniaze, nemusia spraviť nič. Občania nemusia kontaktovať zdravotné poisťovne, tie im automaticky vrátia peniaze do 90 dní od skončenia kvartálu.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie